Letecká preprava batožiny


Batožina k odbaveniu

Na väčšine pravidelných leteckých liniek má dospelý cestujúci nárok na bezplatnú prepravu zapísanej batožiny v cestovnej triede Business - max. váha 30 kg a v cestovnej triede Travel (ekonomická trieda) – max. váha 23 kg. Neplatí u nízkonákladových spoločností. U väčšiny je táto váha obmedzená na 15 – 20 kg v závislosti na spoločnosti.

Pri ceste do / z USA, US teritórií a Kanady má dospelý cestujúci v cestovnej triede Business nárok na bezplatnú prepravu maximálne dvoch kusov batožiny, kde súčet všetkých troch rozmerov každého z nich nepresahuje 158 cm a hmotnosť každého z nich nepresahuje 32 kg. V cestovnej triede Travel (ekonomická trieda) má dospelý cestujúci nárok na bezplatnú prepravu dvoch kusov zapísaných batožín, kde súčet všetkých troch rozmerov každého z nich nepresahuje 158 cm a hmotnosť každého z nich nepresahuje 23 kg.


Batožina na palubu

Prevažná väčšina leteckých spoločností ďalej umožňuje všetkým cestujúcim bezplatnú prepravu jedného kusu nezapísanej (príručnej) batožiny v kabíne lietadla. Maximálne povolené rozmery príručnej batožiny môžu byť o max. dĺžke 56 cm, max. šírke 45 cm a max. hĺbke 25 cm, ale súčet všetkých troch rozmerov musí byť max. 115 cm.

Kufre zodpovedajúce požadovaným rozmerom sú v našom e-shope zaradené v sekcii Cestovné kufre / plastové / S - kabínové kufre, alebo Cestovné kufre / textilné / S - kabínové kufre. Zároveň všetky cestovné tašky nazývané v našom obchode ako príručné, spĺňajú tieto normy. Okrem toho si do kabíny lietadla so sebou cestujúci môže vziať predmety pre osobné použitie, napr. dámsku kabelku, kabát, šál alebo prikrývku, dáždnik alebo vychádzkovú palicu, malý fotoaparát, kameru alebo ďalekohľad, prenosný počítač, čítanie na dobu letu, kôš pre dieťa a pod. Celková hmotnosť kabínovej batožiny a predmetov pre osobnú potrebu cestujúcich nesmie presiahnuť 12 kg v triede Travel a 18 kg v triede Business.

Neplatí u nízkonákladových spoločností. U väčšiny je táto váha obmedzená na 5 – 10 kg v závislosti na spoločnosti. Požiadavky spoločnosti RyanAir na rozmery príručnej batožiny sú 55 x 40 x 20 cm. Presne túto batožinu nájdete tu.

 

Pre najčastejší typ letenky – Travel (ekonomická trieda), leteckí prepravcovia stanovujú nasledovné limity na palubný kufor a druhú batožinu v cene letenky:

 

1 ks batožiny max. váha 15 /20 kg - do batožinového priestoru

1 kus max. váha 10 kg, max. rozmer 55 x 40 x 20 cm

(iba prvých 90 cestujúcich)

https://www.ryanair.com/en/terms-and-conditions/regulations-cabinbaggage/

1 ks batožiny max. váha 20 kg - do batožinového priestoru

1 kus max. váha 7 kg, max. rozmer 56 x 45 x 25 cm

http://www.flydubai.com/en/travel/baggage-policy/

 

1 ks batožiny max. váha 23 kg - do batožinového priestoru

1 kus max. váha 8 kg, rozmer max. 55 x 45 x 25 cm

http://sk.csa.cz/cs/portal/info-and-services/travel-information/baggage2.htm

 

1 ks batožiny max. váha 23 kg - do batožinového priestoru

1 kus max. váha 8 kg, rozmer max. 55 x 40 x 23 cm

http://www.austrian.com/Info/Flying/Baggage.aspx?sc_lang=sk&cc=SK

 

1 ks batožiny max. váha 23 kg - do batožinového priestoru

1 kus max. váha 8 kg, rozmer max. 55 x 40 x 23 cm

http://www.lufthansa.com/sk/en/Free-baggage-rules

1 ks batožiny max. váha 23 kg - do batožinového priestoru

1 kus max. váha 8 kg, rozmer max. 55 x 40 x 23 cm

http://www.lot.com/sk/en/baggage

 

1 ks batožiny max. váha 20 kg - do batožinového priestoru

1 kus max. váha 8 kg, max. rozmer 56 x 45 x 25 cm

http://www.easyjet.com/en/help/preparing-to-fly/baggage

 

charterové lety - dovolenky

1 ks batožiny max. váha 15 kg - do batožinového priestoru

1 kus max. váha 5 kg, max. rozmer 56 x 45 x 25 cm

http://www.smartwings.com/sk/cestovne-informacie/prepravne-podmienky/#coc_12

 

 

Do lietadla si u väčšiny prepravcov môžete vziať ešte jednu príručnú vec - kabelku, notebook v taške, taška s pokrmom pre dieťa a podobne. 

Do batožinového priestoru si samozrejme môžete dať previezť aj batožinu ťažšiu ako je limit, váhu batožiny budete riešiť na check-in alebo o tom informujte svoje aerolinky pri rezervovaní a zakúpení letenky.